Daugavpils pilsētas 5. pirmsskolas izglītības iestāde

Warning: Use of undefined constant separtor - assumed 'separtor' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/daugavpils5pii.lv/data/www/daugavpils5pii.lv/wp-content/themes/theme/functions.php on line 373

LIZDA juriskonsulta padomi izglītības darbiniekiem.

Kopš valstī izsludināta ārkārtējā situācija un ieviesti piesardzības pasākumi, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) saņem daudzus zvanus un e-pastus no izglītības darbiniekiem, kuri lūdz padomu kā rīkoties dažādās situācijas. LIZDA ir apkopojusi populārākos jautājumus un LIZDA juriskonsulte Brigita Fricsone sniedz uz tiem atbildes.

 

 • Vai tagad ir jādodas “piespiedu kārtā” atvaļinājumā?
  Darba likuma (150.pants) nosaka, ka ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar arodbiedrību. Darba devējam ir pienākums, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, pēc iespējas ņemt vērā darbinieka vēlmes. Ja ir panākta vienošanās par atvaļinājuma izmantošanu tieši tagad, to var darīt, bet jāpadomā par to, kas var notikt vasarā, kad parasti tiek piešķirti atvaļinājumi pedagogiem.
 • Ja tiek norādīts, ka jādodas bezalgas atvaļinājumā? Vai tas ir likumīgi?
  Bezalgas atvaļinājumu darba devējs var piešķirt pēc darbinieka pieprasījuma. Citi varianti nepastāv.
 • Kā ir ar atalgojuma saglabāšanu šādā situācija? Vai tehniskajiem darbiniekiem alga saglabājas, ja darbu nav iespējams veikt, piemēram, pavāram?
  Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska norādīja, ka attiecībā uz pedagogiem jāsaglabā atalgojums pamatojoties uz Darba likuma 57. un 74.pantu. Tas pats attiecas arī uz tehniskajiem darbiniekiem, jo dīkstāve attiecināma arī uz viņiem. DL 57.pants nosaka, ka lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, darbinieku var norīkot cita darba līgumā neparedzēta darba veikšanai ne ilgāk kā uz diviem mēnešiem viena gada laikā. Darba devēja pienākums ir izmaksāt atbilstošu darba samaksu, kuras apmērs nedrīkst būt mazāks par darbinieka iepriekšējo vidējo izpeļņu.
 • Kāpēc pedagogs nevar veikt attālināto darbu no mājām, kāpēc obligāti jābūt skolā?
  Attālināts darbs tiks definētas Darba aizsardzības likumā un stāsies spēkā ar 2020.gada 1.jūliju. Attālināts darbs ir tāds darba izpildes veids, ka darbs, kuru nodarbinātais varētu veikt darba devēja uzņēmuma ietvaros, patstāvīgi vai regulāri tiek veikts ārpus uzņēmuma, tai skaitā darbs, ko veic, izmantojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Ņemot vērā pasaules mēroga pandēmijas pasludināšanu, to varētu darīt jau tagad, ‘pamatojoties uz valdības aicinājumu to darīt.

Ja LIZDA biedriem rodas papildus jautājumi, neskaidrības par izglītības darbinieku darba tiesiskajām attiecībām ārkārtējās situācijas apstākļos, lūgums rakstīt uz e – pastu lizda@lizda.lv.

LIZDA aicina saglabāt mieru šajā ārkārtas situācijā, censties vienam otru atbalstīt, rast kompromisus, neizmantot šo situāciju darba apstākļu pasliktināšanai – interpretējot normatīvos aktus par sliktu darba ņēmējam. “Izglītības un zinātnes nozarei jābūt tik saliedētai kā nekad, jo atbildam gan katrs par savu, savu tuvinieku, gan jaunākās paaudzes veselību un drošību! Kopā šī krīze veselības jomā jāpārvar, lai varam pēc tam veseli atgriezties darba ikdienā,” uzsver LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.